сряда, 6 януари 2010 г.


Зимна градина

Първите конструкции, напомнящи за зимни градини се появяват в Древен Рим. През 17 век в Англия, в крайградските домове и чифлиците се появяват първите прототипи на оранжериите и зимните градини


В 19 век започва да се развива производството на метални конструкции, създават се икономически благоприятни условия за получаване на листово стъкло в големи количества. Тези фактори водят до появата на ново направление в архитектурата, където основен елемент за изграждането на конструкции са стъклото и металните елементи, а това е голяма крачка в развитието на зимните градини. Заслуга на новата архитектура е не само внедряването на метала и стъклото в ежедневието, но и свързването на зимната градина с вътрешното пространство и получаване на хармонично единно пространство.

В Русия, още през 19 век с голяма популярност са се ползвали верандите. Ако на Запад са разпространени или откритите тераси, или зимите градини, то верандите представляват нещо междинно: от една страна, това е закрита, защитена от дъжда и вятъра тераса, а от друга страна, - тя не прилича на европейската зимна градина по площта на прозрачните плоскости: глух покрив и остъкление, като правило започва на нивото на обикновените прозорци. Обаче, по своето функционално предназначение, верандата практически съответсва на зимната градина, и няма да е неправилно ако я наречем руски вариант на зимната градина.

Своето второ рождение, зимните градини правят през 80-те години на 20 век. Те бързо придобиват популярност на Запад, и понастоящем в много страни от Европа, Америка, Канада, а така също в Русия зимните градини широко се използват в строителството при проектирането на здания, имащи различно функционално предназначение: жилищни, обществени, индивидуални, промишлени и др.

Зимната градина – това е междинна зона между околната среда, било то градина, цветарник или градска постройка, и жилищното пространство, ограничено от четири стени.

Домът, снабден със зимна градина, има следните предимства:

- разширено жилищно пространство;

- климатичен буфер пред дома;

- светлинен оазис в дома;

- наслаждаване на слънчевата светлина в топлите или хладни периоди на годината.

За монтажа на „зимната градина”, павилиона и други прозрачни конструкции фирмите предлагат различни варианти и изпълнения. Това могат да бъдат конструкции от алуминий с единично стъкло, от PVC или алуминий със стъклопакети за зимни градини, топли веранди и павилиони.
Разнообразието от конструкторски решения заедно с възможността за направата на покрив от прозрачни материали позволява да се реализират и най-смелите дизайнерски проекти.

Етикети: ,



Споделяне
       

0 коментара:

Публикуване на коментар

Абонамент за Коментари за публикацията [Atom]

<< Начална страница